Ha veszed,ha béreled a kulcsot nálam leled.

Családi Otthonteremtési Kedveszmény igénybevétele

2016. szeptember 15-én 4 fő változás lépett életbe, melyek megkönnyítik a CSOK igénybevételének lehetőségét:

 

1. Gyermekek életkorára vonatkozó változások

 
Előző kapcsolatból született saját, de közösen nevelt, vagy örökbefogadott gyermek esetében a támogatást 25. életévüket be nem töltött gyermekre is lehet kérni (felsőoktatási tanulmányoktól függetlenül)!

 

 

2. Megváltozott a gyermek fogalma!

 

A magzat vagy az ikermagzat a várandósság betöltött 12. hetét követően figyelembe vehető az igénylésnél, - a korábbi 24. hét helyett, továbbá fontos változás még, hogy az igénylő vér szerinti vagy örökbefogadott eltartottja, amennyiben a 25. életévét még nem töltötte be, vagy a 25. életévét már betöltött, megváltozott munkaképességű személy – ha ez az állapota legalább egy éve tart, vagy egy év alatt előreláthatóan nem szűnik meg – szintén gyermeknek tekinthető.
 
Emellett könnyítés, hogy az igénylővel közös háztartásban élő, és a felépített vagy megvásárolt új lakásba vele együtt beköltöző, legalább egy éve az igénylő gyámsága alatt álló gyermek után is igényelhető CSOK (a gyermek szüleinek halála esetén). A gyámság fennállását a gyámhatóság kirendelő határozatával kell igazolni. Élettársak esetén, ha csak az egyik igénylő kerül gyámként kirendelésre abban az esetben a gyermek a gyámként kirendelt igénylő saját gyermekének minősül.
 

 

3. CSOK már a tervezőasztalról!

 

A tervezőasztalról értékesített ingatlanoknál is igényelhetővé válik a CSOK, ugyanis elegendő a kérelem benyújtásának időpontjában építési engedéllyel vagy az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység bejelentésének megtörténtét igazoló dokumentummal rendelkezni. 

 

 

4. Új ingatlanokra már a használatbavételi engedély kiadását megelőzően!

 

Az új ingatlanok vásárlása esetén már a használatbavételi engedély kiadását megelőzően is igényelhetővé válik a CSOK. A támogatási szerződés megköthető, a CSOK összegének folyósítására viszont kizárólag a használatbavételi engedély, a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány vagy az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvány hitelintézet részére történő bemutatását követően, egy összegben kerülhet sor. 
A használatbavételi engedéllyel nem rendelkező lakások vásárlása esetén a lakás lakhatási igények kielégítésérére alkalmas állapotát a hitelintézet a folyósítást megelőzően ellenőrzi.
 
Az építőközösség keretében új lakást építők is jogosultak lehetnek a CSOK-ra. Az igénylő a felépítendő társasházból az építőközösségi szerződés alapján megállapítható bekerülési költségnek az építőközösségi szerződés szerint tulajdonába kerülő lakásra számított és a közös tulajdonba kerülő épületrészekből őt megillető tulajdoni hányad arányában, az építőközösség nevére kiállított számlák alapján is igényelheti.
 

 


 

 

Minden, amit érdemes tudni a CSOK-ról!

 

A 2015. július 1-től bevezetett egyösszegű, vissza nem térítendő lakáscélú támogatás, a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) 2016. január 1-jétől még kedvezőbb feltételekkel igényelhető: az új lakást építő vagy vásárló két- vagy többgyermekes családok esetében jelentősen emelkedik a támogatás mértéke, valamint a támogatási rendszer is egyszerűbbé, áttekinthetőbbé válik. ÁFA visszaigénylés max. 5 MFt-ig, új lakás építéséhez, vagy telek vásárlásához igényelhető.
 
 

Három új rendelet jelent meg

  • 16/2016. (II. 10.) Korm. rendelete az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásról;
  • 17/2016. (II. 10.) Korm. rendelete a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez igényelhető családi otthonteremtési kedvezményről.
  • 273/2016. (IX. 15.) Korm. rendelete a családi otthonteremtési kedvezménnyel összefüggésben egyes kormányrendeletek módosításáról
 
A CSOK, bár mindenki a 10 plusz 10 milliós összeget jegyezte meg leginkább, többféle támogatással társulhat. Sokak számára valószínűleg mégis a legvonzóbb elem a vissza nem térítendő állami támogatás, vagyis maga a családi otthonteremtési kedvezmény. A most nyilvánosságra került két kormányrendelet – egyikük az új, a másik a használt lakásokhoz igényelhető kedvezményeket szabályozza –, olyan friss, hogy még csak átnézni volt idő. Ennek ellenére megpróbáljuk az összes lényeges részletet csokorba szedni, hogy a család.hu olvasóinak ne kelljen átrágniuk magukat a csaknem száz paragrafuson. 
 



^